"Główny powód badania wielościanów foremnych jest ciągle ten sam, co za czasów pitagorejczyków, ich symetryczne kształty ciekawią nasz zmysł artystyczny"
H. S. M. Coxeter

piątek, 14 września 2018

Początek

Jesteśmy grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bilczy, która będzie realizowała projekt "Różne oblicza geometrycznego piękna" w ramach programu grantowego "mPotęga".


Naszym celem będzie pokazanie piękna świata patrząc na niego z punktu geometrii. W otaczającym nas świecie istnieją kształty o wyjątkowym pięknie i złożoności, od prostego kwiatka do fiordu. Ludzie stworzyli również nowe formy artystyczne, architektoniczne czy przemysłowe, od barokowej kolumny do bolidu formuły 1. Matematyka, poprzez geometrię, od zawsze była zainteresowana badaniem figur przystosowanych do opisu i reprezentowania naturalnych kształtów albo tworzeniem nowych, sztucznych struktur. 
Naszą przygodę zaczniemy od najbardziej szlachetnej rodziny pięciu wielościanów foremnych. Zapoznamy się również z rodzinami brył obejmującymi najprostsze ostrosłupy i graniastosłupy, przechodząc przez wielościany Catalana i archimedesowe, aż do wyszukanych wielościanów gwiaździstych.
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony i wspólnej zabawy :)

...............................................................................................................


Już od pięciu lat Fundacja mBanku koncentruje swoje wysiłki na wspieraniu nauki matematyki, oferując pasjonatom tej dziedziny różne formy wsparcia. W tegorocznej edycji programu grantowego "mPotęga" wsparcie otrzymało 185 projektów z całej Polski. Wśród  zwycięzców znalazł się nasz projekt "Różne oblicza geometrycznego piękna". 

Program grantowy mPotęga popularyzuje matematykę wśród uczniów i zachęca nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz