"Główny powód badania wielościanów foremnych jest ciągle ten sam, co za czasów pitagorejczyków, ich symetryczne kształty ciekawią nasz zmysł artystyczny"
H. S. M. Coxeter

sobota, 3 listopada 2018

Wielościany w architekturze

Najstarzszym wielościanem używanym w Architekturze jest Ostrosłup. Najsłynniejszymi przedstawicielami tej figury są Piramidy w Gizie wpisane na listę 7 cudów Świata.

 
Także znane są Piramidy postawione na dziedzińcu Paryskiego Luwru

 Dalsze przyłady nie opierają się na jednym typie figury
Wieże Kio w Madrycie dwa graniastosłupy pochyłe o wysokości 114 m i 27 piętrach, nachylone w stosunku do podłoża o 15°, co daje wrażenie, że skłaniają się ku sobie.


 Pentagon czyli graniastosłup pięciokątny także siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych


Kopuła Geodezyjna czyli figura. której powierzchnia jest stworzona najczęściej z małych trójkątów równoramiennych jej przykładem może być taka figura w Disneylandzie.
 

W Architekturze jako ozdoby wys tępują także dwudziestościany foremne związane z kultem św.Jana Nepomucena tak zwane "Gwiadzy Morawskie". Możemy je zobaczyć na zachodzie Polski np. na niektórych Kamienicach we Wrocławiu

 

Także często spotykamy się z zaawansowanymi Figurami na Placach Zabaw np. z Wielościanami Platońskimi i Archimedesowymi Sześcio-Ośmiościanami. 

W ogrodzie zoologicznym w Libercu (w północnych Czechach) można zobaczyć interesujący budynek będący schronieniem flamingów. Jest on wielościanem mającym 36 ścian, z których 24 to trapezy równoramienne, a 12 to równoramienne trójkąty. 

 

W Paryżu - w miasteczku nauki i techniki La Vilette - znajduje się mająca intrygujący kształt Geoda (w jej wnętrzu mieści się kino 3D). Oglądana z daleka wygląda jak kula, ale w istocie budynek ten jest wielościanem o trójkątnych ścianach. 


Podobną konstrukcję wykorzystano przy projektowaniu słynnego londyńskiego "ogórka", czyli wieżowca Swiss 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz